מזון לנשמה - טיפול בבישול חומר רקע

טיפול בבישול | קצת רקע

טיפול בבישול הוא טיפול חדשני המבוסס על תיאוריות פסיכולוגיות של התקשרות (attachment) ויחסי אובייקט. הטיפול מתייחס לחשיבות של מזון והזנה ביצירת קשרים ראשוניים (החל בינקות) ובהתפתחות האישיות בכלל. טיפול בבישול אומר בעצם הרחבת ההסתכלות על אוכל, לא רק "דלק לגוף" כי אם פעילות בעלת מאפיינים רגשיים משמעותיים. הטכניקות הטיפוליות שאובות מעולמות התוכן של טיפול באמנות ושל טיפול קבוצתי. מאפייניו הייחודיים של הטיפול הם למשל שילוב בין הקונקרטי לסימבולי, החשיפה לרובדי תקשורת מסוגים שונים (מילוליים ובלתי מילוליים), עיבוד של תהליכי העברה בכלל ושל דפוסי יצירת קשר ראשוניים בפרט, העיסוק במזון שהינו ראשוני ובסיסי ומאפשר חיבור ייחודי עבור קהלים שונים. העלאת ועיבוד דפוסי קשר, התוצרים המידיים, אלמנטים של יצירה ומשחק, גירוי חושי ותהליכים קבוצתיים וחברתיים כמו גם העיסוק באוכל על רבדיו השונים והמורכבים באים לידי ביטוי באופן מיוחד בהתערבות זו.

יום שבת, 27 באוגוסט 2011

ההיסטוריה של הבישול


השבוע נתקלתי במאמר מעניין שפורסם בעיתון הארץ אודות מחקר שנעשה באונ' הרווארד אודות התפתחותו של הבישול בעידן הפרה היסטורי. המאמר נשען על מאמר שפורסם בעיתון ה- Guardian הבריטי. המאמר מצביע על חשיבותו של הבישול להתפתחותו של המין האנושי.
ניתן להסיק מכך, ויש מחקרים רבים שטוענים כך, שהפעולה של בישול הינה פעילות חיונית לאדם ומסייעת לו לשרוד בתנאים סביבתיים משתנים. בישול רגשי מודע יכול, אם כך, לסייע גם לנו בעידן הנוכחי להתמודד עם מגוון שינויים שמתחוללים בחיינו ובחיי משפחתינו. בטיפול בבישול אנו לומדים לעשות זאת.

לינק לכתבה ב"הארץ"

לינק למאמר המקורי באנגלית באתר ה-Guardian

קריאה נוספת מומלצת למתענינים (ניתן להזמין אותם באמזון, אני מצאתי אותם שם)
ספר המתאר מחקר ארכיאולוגי מקיף אודות מדורת השבט והתפתחות הבישול סביבה -
Jones, M. (2007). Feast. New York, NY: Oxford press
ספר נוסף עליו מבוסס המאמר -
Wrangham, R. (2009). Catching fire - How cooking made us human. New York, NY: Basic Books

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה